Zabytkowa wieś – Zaniemyśl

Spośród wielu miast w województwie wielkopolskim wyróżnić można te najbardziej popularne czyli Poznań, Kalisz, Gniezno, Piła, Konin i Leszno. Te punkty na mapie Polski zapewne zna każdy, jednak nie każdy wie co kryje się pomiędzy nimi.

Istnieje taka malutka wieś, która leży obok stolicy województwa wielkopolskiego, a o której mało kto wie i mało kto słyszał. Jest to Zaniemyśl. Ta niezwykła i malownicza miejscowość jest nadzwyczajnie zjawiskowa. Warunki przyrodnicze jakie panują wokół nadają charakterystycznego wyglądu wsi. Oprócz walorów jakie ją otaczają można również skorzystać z szerokiej bazy propozycji miejsc noclegowych w Zaniemyślu ( np. dostępnych na stronie: Zaniemyśl noclegi ze bazy Meteor ).  Poczynając od domków letniskowych, a kończąc na apartamentach o wysokim standardzie. Gwarancję udanego pobytu w tym cichym i spokojnym miejscu zapewnia szeroka gama atrakcji znajdujących się w okolicy. Jednym z najpiękniejszych i wartym obejrzenia miejscem jest Świątynia pw. św. Wawrzyńca. Ten neogotycki, trójwymiarowy budynek powstał w latach 1840-1842. Kościół ten został wzniesiony na prośbę Józefa i Laury Jaraczewskich, czuwał nad nią ks. Antoni Rybicki, a finansował Edward Raczyński. Najcenniejsze elementy wyposażenia to przede wszystkim ambona i chrzcielnica, a także popiersie Boga Ojca z XVII wieku, obraz „Sen św. Józefa” z drugiej połowy XVIII wieku, wizerunek św. Wawrzyńca z XVII wieku oraz kamienne kropielnice z przełomu XV I XVI wieku. Kolejną równie atrakcyjną i przepiękną świątynią jest Kościół pw. Niepokalanego Serca NMP. Ten ewangelicki budynek został wybudowany później niż kościół św. Wawrzyńca, a mianowicie w latach 1054-55. Styl neoromański z półkolistym prezbiterium i strzelistą wieżą robi ogromne wrażenie na żywo, na każdej osobie, która tamtędy przejdzie. Zaraz obok kościoła znajduje się rynek, centrum Zaniemyśla, na którym z kolei podziwiać można pomnik Ryszarda Wincentego Brewińskiego, który jest patronem zaniemyskiego Zespołu Szkoły Podstawowej i Gimnazjum.

Jedna myśl na temat “Zabytkowa wieś – Zaniemyśl”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>