Wakacje w Gminie Brenna

Brenna to wieś będąca siedzibą Gminy Brenna, w której skład także wchodzą dwie najstarsze wsie w Beskidzie Śląskim: Górki Wielkie oraz Górki Małe. Przez wieś przepływa rzeka Brennica. Brenna nie jest miejscowością obleganą przez turystów, chociażby w takim stopniu jak Ustronie czy Wisła. Można znaleźć tutaj „święty spokój” i zupełnie oderwać się od rzeczywistości, z jaką ma do czynienia człowiek XXI wieku. Brenna jest wspaniałą alternatywą dla znanych górskich kurortów, przy czym nie można myśleć, że we wsi kompletnie nic się nie dzieje. W Parku Turystyki odbywają się chociażby liczne imprezy plenerowe – w tym sezonie zapowiedziane zostały koncerty i występy gwiazd polskiej estrady. Wieś nie do końca jest  „zabita dechami”. 

Komfortowe noclegi w Brennej pozwalają na zregenerowanie sił witalnych turystów. W praktyce na „polski koniec świata” można przyjeżdżać o każdej porze roku. Jesień i zima przedstawia zupełnie inną odsłonę wsi. Można tu też przyjeżdżać na każde weekendy czy święta – każda okazja jest dobra, by móc się wyrwać z ramion XXI wieku.

Miejscowa ludność zaczęła się odrywać od typowego wiejskiego życia dopiero w 1920 roku, kiedy to ksiądz Kubaczka zainicjował powstanie powstanie Stowarzyszeń Młodzieży Katolickiej. Z czasem doprowadziło to do chęci budowy własnego miejsca spotkań – wynajmowana izba przestała wystarczać. Plan budowy zdawał się być nierealny – w tym czasie był kryzys gospodarczy i szalała inflacja. Wielkim wysiłkiem pracy rąk własnych i wkładem finansowym od fundatorów, a także za pomocą pożyczek udało się postawić drewniany dom z salą, na której była scena. Dom Katolicko-Ludowy stał się centrum życia publicznego i kulturalnego wsi. Funkcjonowała w nim biblioteka, w której to książki były wypożyczane zazwyczaj po niedzielnej wsi – najstarsi ludzie pamiętają, że przez lekturę gospodynie zapominały o przygotowywaniu niedzielnych obiadów.

Rozwój kulturalno-społeczny wsi przerwała II wojna światowa. Wieś wtedy zajęła się partyzantką. Po II wojnie budynek został zaanektowany przez władze i przystosowany do powstania Starego Kina. Obecnie Dom nie jest dostępny do użytku, gdyż wymaga remontu pod okiem konserwatora zabytków. Chociaż elektryfikacji wsi dokonano w 1952 roku, nadal można mieć wrażenie, że jest się na drugim krańcu świata, do którego cywilizacja zgubiła drogę.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>