Wakacje: Jura Krakowsko-Częstochowska

Jura Krakowsko-Częstochowska (info – Wikipedia) to region rozciągający się pomiędzy Częstochową a Krakowem. Stanowi on wschodnią część Wyżyny Śląsko – Krakowskiej. Jura to charakterystyczne wzgórza wznoszące się na wysokość 400 – 515 m n.p.m. Obszar ten stanowił kiedyś dno morza, przez co powstało wiele warstw skał, dominują jednak wapienie. Jest wiele jaskiń ze stalaktytami, stalagmitami i stalagnatami. Na Jurze swój początek bierze kilka rzek i potoków, między innymi Warta, Biała Przemsza, Czarna Przemsza, Pilica czy Prądnik. Jest też kilka zbiorników wodnych: Jezioro Porajskie, Balaton w Trzebini czy też Jezioro Przeczyce w Siewierzu.

To ostatnie zwane zalewem powstało w latach 60 ubiegłego wieku. Jest to zbiornik sztuczny powstały na skutek zalania terenu i zbudowania na Czarnej Przemszy zapory. Zapora ma 805 m długości i 14 m wysokości. Jezioro jest miejscem rekreacji, można tu uprawiać żeglarstwo, sporty wodne i motorowodne. Jest też rezerwą wody dla elektrowni, jego głębokość sięga 12 m. Zalew jest rajem dla wędkarzy, można złowić np. szczupaka, sandacza, okonia czy piskorza. Jura to wiele szlaków turystycznych, są szlaki piesze, rowerowe i konne. Jedne z bardziej popularnych to: Szlak Orlich Gniazd czyli główny szlak turystyczny na Jurze, Szlak Warowni Jurajskich, Transjurajski Szlak Konny, Szlak Dolinek Jurajskich. Szlak Dolinek Jurajskich liczy ponad 85 km. Rozpoczyna się przy zamku Pieskowa Skała i kończy w Chrzanowie. Trasa ta zawiera w sobie mnóstwo atrakcji w tym Ojcowski Park Narodowy, Dolinę Kluczwody, Dolinę Bolechowicką, Dolinę Kobylańską, Dolinę Będkowską, Dolinę Racławki, Sanktuarium w Czernej, Kościół w Krzeszowicach, Pałac w Krzeszowicach, dzwonnicę w Tenczynku, Zamek Tenczyn, Zamek Lipowiec oraz Skansen w Wygiełzowie.

Skansen znajduje się niedaleko Chrzanowa i istnieje od 1973 roku. Położony jest w dolinie Wisły u stóp wzgórza z ruinami zamku. Znajdują się w nim: chałupy, domy wiejskie, dwór, kościół, spichlerze, dom miejski. W Parku Etnograficznym odbywają się ciekawe imprezy – odpusty, Turnieje Rycerskie, dożynki, warsztaty rzemiosła, Konkursy Potraw Regionalnych. Jura Krakowsko-Częstochowska jest dobrze przygotowana na przyjęcie turystów. W ofercie ma różnorodne miejsca do spania (klasyfikacja noclegów – Meteor Jura) i ciekawą bazę gastronomiczną. Można wynająć pokój w hotelu, kemping, apartament, dostępna jest również agroturystyka. Ceny są zróżnicowane i zależą od standardu oraz położenia.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>