Urokliwe Pieniny – miejsce, gdzie nie można się nudzić

Południe Polski to wspaniałe górzyste tereny. Te niskie, czyli Bieszczady, wysokie – Tatry i takie mniej doceniane a jakże piękne – Pieniny. Przez miłośników gór uznawane są za jedno z najbardziej malowniczych i najpiękniejszych pasm górskich w Polsce – co pokazywaliśmy, opisując Wam takie szczyty jak Trzy Korony i Sokolica [do przypomnienia sobie – blog]. Część masywu leży po stronie słowackiej. Jak każdy teren górski, Pieniny kuszą swym pięknem cały rok i przyciągają turystów z Polski a także zagranicznych gości. Z myślą o nich przygotowano wiele miejsc noclegowych w różnych cenach i o różnym standardzie, od droższych hoteli po tańsze kwatery, pensjonaty, domki letniskowe i schroniska PTTK [oferty – noclegi Pieniny]. Ponieważ turystyka w Pieninach trwa cały rok, warto znacznie wcześniej zarezerwować sobie nocleg, a jest w czym wybierać, bo baza noclegowa z roku na rok coraz bardziej się rozwija i oferuje nowe miejsca.

Ze względu na niesamowitą szatę roślinną i mikroklimat na terenie obejmującym Pieniny, utworzono tu Pieniński Park Narodowy [informacje na stronie Parku]. Wytyczone zostały szlaki turystyczne do pieszych wędrówek o różnym stopniu trudności. Do największych atrakcji Pienin należy spływ tratwami Przełomem Dunajca. Widoków, jakich nam dostarcza nie zobaczymy w żadnym innym miejscu. Przepiękne panoramy w sąsiedztwie pionowych, wapiennych skał i ostre zakręty to gratka dla miłośników mocnych wrażeń. Dla poszukiwaczy historii do zwiedzenia pozostaje zamek w Niedzicy, a także w Czorsztynie. W sezonie letnim oblegany przez turystów jest też sztuczny zbiornik wodny na Dunajcu. Wokół niego powstały wypożyczalnie sprzętu pływającego, a po zalewie kursują statki wycieczkowe. Jeden z nich – „Biała Dama” cumuje u stóp niedzickiego zamku, w którym jak podaje legenda, żyła nieszczęśliwa kobieta, którą mąż utopił w zamkowej studni.

Po takiej wycieczce można usiąść i zjeść coś z bogatej oferty gastronomicznej jaką przygotowano dla gości. Można tez wynająć pokoje z widokiem na piękne jeziorko otoczone mnóstwem zieleni. Wschód słońca widziany z okna to wspaniały widok. Jesienią natomiast lekkie mgły otulające szczyty skał dodają tajemniczości i magii tym górom. Pieniny to doskonałe miejsce dla każdego, nawet najbardziej wybrednego turysty. Dla tych, którzy lubią wędrówki górskie to raj na ziemi. Tutaj nie można się nudzić. Zrozumie to każdy, kto chociaż raz odwiedzi te tereny.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>