Trzy Korony i Sokolica – należy to zobaczyć!

Trzy Korony i Sokolica – kto nie był jeszcze w Pieninach i nie zdobył tych szczytów, niech jak najszybciej nadrabia zaległości. Wzniesienia te położone są na terenie Pienińskiego Parku Narodowego i są jednymi z największych jego atrakcji. Ze Szczawnicy – naszej bazy noclegowej prowadzi niebieski szlak turystyczny, którym dojedziemy do Trzech Koron, a dalej na Sokolicę.

Trzy Korony to najwyższy szczyt Pienin Właściwych. Szczytowa partia Trzech Koron zbudowana jest z pięciu turni: Okrąglica – najwyższa, licząca 982 m n.p. m., na jej szczycie znajduje się taras widokowy, Płaska Skała – licząca 950 m n.p. m., Nad Ogródki – 940 m n.p. m, Pańska Skała (Bryłowa) – 920 m n.p. m. oraz Niżnia Okrąglica (zwana inaczej Siodło lub Ganek), licząca 902 m n.p. m. Z tarasu widokowego usytuowanego na Okrąglicy, który opada 500 metrów w dół nad Dunajcem, rozpościera się wspaniały widok na Pieniński Park Narodowy oraz przełom Dunajca. W oddali widać również Tatry, Gorce, Beskid Sądecki i Żywiecki oraz Magurę Spiską. Przy dobrej widoczności dostrzec można oddaloną o ponad 60 kilometrów Babią Górę. Trzy Korony są licznie odwiedzane przez turystów, przy dobrej pogodzie należy liczyć się z kolejkami przy kasach prowadzących na platformę widokową. W miejscowości Sromowce Niżne, na południowym stoku Trzech Koron znajduje się schronisko Polskiego Towarzystwa Turystyczno-Krajoznawczego o nazwie Trzy Korony. Położone jest na wysokości 470 m n.p. m., w atrakcyjnym krajobrazowo miejscu. Stanowi świetną, całoroczną bazę noclegową dla turystów pieszych oraz dla narciarzy w sezonie zimowym.
Sokolica, obok Trzech Koron, stanowi najpopularniejszy kierunek pieszych wędrówek. Turystów przyciąga słynna reliktowa sosna, porastająca skalne zbocze. Ściany Sokolicy od strony południowej opadają prawie pionowo w dół, prowadząc uskokami do Dunajca. Wejście na sam szczyt Sokolicy prowadzi ścieżką zabezpieczoną metalowymi poręczami. Z tarasu widokowego podziwiać można wspaniałą panoramę Pienin Środkowych i Małych, Magurę Spiską oraz Tatry a także przełom Dunajca, gdzie dostrzec można płynące tratwy. Sokolica swą nazwę wzięła od gniazdujących w niej dawniej sokołów. Wstęp na sam szczyt, a co za tym idzie na platformę widokową Trzech Koron oraz Sokolicy jest płatny. Bilet wstępu zakupiony na jeden z tych szczytów upoważnia również do wejścia na drugi, jeżeli odbędzie się tego samego dnia.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>