Miejscowe atrakcje – Kościelisko

Wybierając się w malownicze rejony województwa małopolskiego nie sposób nie udać się do Kościeliska. Przybywając w te rejony i odpoczywając tutaj minimum kilka dni (kliknij tutaj), każdy liczy na niebywałe atrakcje i jedyną w swoim rodzaju atmosferę. Miejscowość ta od wielu, wielu lat bowiem jest doceniana przez licznie odwiedzających to miejsce turystów, nie tylko z praktycznie całej Polski, ale i coraz częściej także z Europy. Warto zaznaczyć, iż ta podhalańska wieś jeszcze w wieku XVIII była uznawana za… państwo! Nazywała się bowiem Herrschaft Kościelisko i dotyczyła nie tylko obszaru Starego Kościeliska w Dolinie Kościeliskiej, ale także licznych lasów na terenie późniejszej wsi. Do dziś z tamtych czasów pozostało 21 osiedli, które są domem dla blisko 4 tysięcy kościeliszczan.

Obecnie wieś znana jest w głównej mierze przez swój letnisko-wypoczynkowy charakter oraz wspaniałe, zapierające dech w piersiach widoki. Do dnia dzisiejszego mieszkańcy opowiadają wiele legend związanych z tym regionem. Jedna z nich wspomina o tym, jak król Jan Kazimierz, który uciekał przed nawałą szwedzką, chciał dostać się na Węgry i wybrał do tego trasę wiodącą przez Palenicę, Butorów Wierch, Budzówkę, Dolinę Kościeliską, Wąwóz Kraków, by dalej udać się na Słowację. Z tej też przyczyny jedna z ulic Kościeliska nosi nazwę Królewskiej. Podobnie sprawa się ma z traktem prowadzącym przez wierchy, polany i dolinę. Została ona nazwana Drogą Królewską i po dziś dzień przypomina o owych wydarzeniach. Jest też niezmiernie dużo postaci, które w mniejszym lub większym stopniu łączą się z tym miejscem. Należy do nich chociażby: Janosik, Jan Krzeptowski czyli Sabała, Tomek Gadeja, Andrzej Suleja czy też Stanisław Nędza-Kubiniec. Miejsc z nimi związanych szukać możemy niemal w całym Kościelisku. Bez dwóch zdań będąc w tym miejscu należy zatrzymać się, by zobaczyć jakże cenny i niezwykły zabytek góralskiego budownictwa w postaci pochodzącej z XVIII wieku chałupy należącej do Sabały. Ten architektoniczny cud znajduje się na Krzeptówkach i od pokoleń był w posiadaniu wspaniałego rodu Krzeptowskich, którzy to właśnie w tym miejscu odbywali swe rodzinne spotkania.

2 myśli na temat “Miejscowe atrakcje – Kościelisko”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>