Dworek prezydenta Mościckiego w Ciechocinku

W Ciechocinku, mieście kojarzonym głównie z jego uzdrowiskowym charakterem, znajduje się Dworek Prezydenta RP. W wyremontowanym dworku możemy oglądać wystawy poświęcone prezydentowi Ignacemu Mościckiemu, a także czasowe wystawy ukazujące działalność innych polskich prezydentów. Przebywając w Ciechocinku, warto zajrzeć choć na chwilę do dworku. Zanim jednak odwiedzimy prezydencki dworek, przyjrzyjmy się jego historii sięgającej pierwszej połowy XX wieku.

Prezydent Ignacy Mościcki gościł w Ciechocinku w 1932 roku. Niewielkie miasto z wielkim przejęciem oczekiwało wizyty prezydenckiej. Gdy Mościcki zjawił się czwartego czerwca o 15:30 witano go przemowami, kwiatami i koncertem orkiestry dętej. W uzdrowiskowym miasteczku położonym na Kujawach prezydent spędził miesiąc urlopu. Podobno bardzo zachwalał miejsce pobytu. W czasie, gdy Mościcki przebywał w Ciechocinku, pojawił się pomysł wybudowania dworku, który miałby służyć jako rezydencja prezydencka. I pomysł zrealizowano – dworek postawiono na działce oddalonej od uzdrowiska i znajdującej się na skraju sosnowego lasu. Niestety dworek nie spełnił swojej roli, gdyż Mościcki nie odwiedził już nigdy Ciechocinka. W opuszczonym dworku pojawiali się za to czasem wysokiej rangi urzędnicy państwowi. Natomiast w czasie II wojny światowej w dworku urządziło swoją siedzibę gestapo. Lata 1952–1956 to czas, gdy dworek należał do Kancelarii Rady Państwa. Zaś od 1956 roku funkcjonował jak Ośrodek Badawczo-Naukowy Kliniki Laryngologii Akademii Medycznej w Warszawie. Na początku lat 80. dworek miał nawet okazję być przez jakiś czas przedszkolem. W latach 2001–2003 przeprowadzono dokładny remont prezydenckiego dworku. Od momentu ukończenia prac remontowych, dworek zyskał miano ośrodka informacyjno-edukacyjnego. Jak widać, na szczęście dworek nie podzielił losu niektórych osamotnionych ruin, jakich jest pełno w różnych miastach. W tej chwili znajdują się w nim trzy apartamenty i wystawowe pokoje poświęcone Ignacemu Mościckiemu. Dworek otacza ogród, w którym wśród drzew i kwiatów mieszczą się fontanny, kamienne ławki, altany, a nawet amfiteatr. Z pewnością warto odwiedzić dworek prezydencki, w którym, co może dziwić, sam prezydent Mościcki nigdy nie nocował.

Odwiedzając Ciechocinek, pamiętajmy, że ze względu na jego charakter uzdrowiskowy, jest on bardzo licznie odwiedzany i nie zawsze możemy liczyć na wcześniej niezarezerwowany nocleg. Ciechocinek, owszem, ma sporą bazę noclegową, ale w okresach, gdy turyści tłumnie odwiedzają miasto, miejsc do spania może nie wystarczyć dla każdego.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>