Dąb Bartek w Górach Świętokrzyskich

Góry Świętokrzyskie to jedno z najbardziej popularnych górskich pasm w Polsce, dlatego co roku gromadzi się tam wielu turystów z Polski, ale też i tych zagranicznych. Największą atrakcję w tym regionie jest Dąb Bartek, a więc najbardziej popularne polskie drzewo, o którym słyszał chyba każdy. Z tego też względu warto zdecydować się na tamtejsze noclegi [➞góry noclegi do wynajęcia] i zobaczyć to drzewo.

Dąb zlokalizowany jest w Zagnańsku. Obok usytuowany jest z kolei atrakcyjny szlak turystyczny, a więc można połączyć tutaj przyjemne z pożytecznym i decydując się na spacer szlakiem, ujrzeć na własne oczy bardzo ciekawy okaz przyrody. Dąb ten to zarówno najstarsze, jak i największe drzewo w Polsce, więc warto je zobaczyć i uwiecznić na fotografii. Jest to drzewo wysokie na 30 metrów, a więc są to naprawdę spore rozmiary. Dąb liczy sobie też ponad 600 lat, ale nadal trzyma się bardzo dobrze i zachwyca kolejnych turystów, dlatego ta baza noclegowa jest współcześnie tak bardzo popularna i prędko się to nie zmieni.

Drzewo jest objęte ochroną, ponieważ jest to pomnik przyrody, a to z uwagi na wiek. Legendy mówią, że pod dębem niegdyś odpoczywali Bolesław Krzywousty oraz Jan III Sobieski [informacje]. Nie są to jednak potwierdzone informacje, lecz turyści chcą na własne oczy zobaczyć Bartka i poczuć na własne skórze jego moc. Niektóre fragmenty tego drzewa są obecnie zabezpieczone betonowymi elementami, aby dąb był wytrzymały i solidny. Dzięki temu jest to miejsce całkowicie bezpieczne. Jak widać warto zdecydować się na te okolice, ponieważ oprócz szaleństw na stokach narciarskich można przyjemnie spędzić czas na zwiedzaniu.

Dąb Bartek to jedna z największych atrakcji w okolicy, więc warto w to miejsce zabrać również swoje dzieci, które zyskają na tej wycieczce zwłaszcza pod kątem edukacyjnym. O historii drzewa opowiedzieć zainteresowanym może przewodnik, który jest wykwalifikowany w tym zakresie. Dąb ten to według wielu osób symbol siły oraz wytrwałości. Baza noclegowa w Górach Świętokrzyskich to idealne rozwiązanie dla wielu turystów z całego świata, którzy cenią sobie zabytkowe miejsca i niesamowite okazy przyrody. Jednym z takich okazów, który zasługuje na dużą uwagę jest Dąb Bartek. Można na własne oczy w Górach Świętokrzyskich zobaczyć jak wygląda najstarsze i największe drzewo w Polsce, z którym związanych jest wiele legend oraz ciekawych historii.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>