Czas na Świętokrzyskie – Sielpia Wielka

Szukając miejsca na spędzenie wspaniałego urlopu, najczęściej przeglądamy oferty typowych kurortów. Nierzadko spotyka nas zawód, bowiem okazuje się, że wszystkie miejsca są zajęte, a jeśli nawet uda nam się znaleźć jakiekolwiek miejsce, to u celu podróży wita nas nieustający gwar i hałas, tłumy ludzi i zero prywatności. Jeżeli chcesz tego uniknąć, koniecznie poznaj Sielpię Wielką. Być może okaże się, że to właśnie ta wieś, położona w województwie świętokrzyskim, stanie się Twoją ostoją ciszy, spokoju i wspaniałej przygody. Sielpia Wielka jest miejscowością uważaną za główny ośrodek turystyczny całego województwa. Nie ma się co dziwić, bowiem liczba przyjeżdżających tutaj turystów rzeczywiście jest ogromna. Większość z nich zatrzymuje się w ośrodkach umiejscowionych wokół zalewu, oferujących wspaniałe i co najważniejsze, niedrogie noclegi.

Sielpia Wielka jest miejscowością bogatą pod względem turystycznym. Nie ma tu co prawda zatrważającej liczby zabytków światowej klasy, nie brakuje jednak interesujących miejsc, które warto odwiedzić, by wzbogacić swoją wiedzę na temat historii regionu. Każdy miłośnik techniki z całą pewnością słyszał o istniejącym tutaj zakładzie walcowni. Dzisiaj jest to już zabytek, z którego pozostał właściwie tylko układ napędowy w postaci koła wodnego o średnicy 9m. Cała reszta wyposażenia została rozkradziona w czasie wojny. Zespół walcowni funkcjonował tutaj w wieku XIX, a swoją działalność zakończył w roku 1921. Tym, co ciekawe jest fakt, że właśnie w tym zakładzie pojawiła się turbina wodna, pierwsza w całym Królestwie Polskim. Miało to miejsce w roku 1843. Już przed wojną walcownia przekształcona została w muzeum, a w 1962 roku odnowiono je i wzbogacono o kolejne eksponaty z Zagłębia Staropolskiego. Dzisiaj muzeum to odwiedza mnóstwo turystów, a życie tętni tutaj każdego dnia. Każdy miłośnik techniki, a także historii z pewnością będzie oglądał ekspozycje z wypiekami na twarzy. Mało jest takich miejsc, dlatego tym bardziej warto je odwiedzać.

Sielpia Wielka jest miejscowością wspaniałą na wakacje z dziećmi. Baza noclegowa jest niezwykle szeroka i nieprzerwanie się rozwija [sprawdź na meteorze], tworząc coraz to nowe miejsca noclegowe, oczekujące na spragnionych przygody i odpoczynku turystów. Tutaj każdy znajdzie swój zakątek, w którym poczuje się jak w domu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>