Atrakcje i zabytki Korbielowa

Korbielów jest małą, urokliwą wioską znajdującą się w województwie śląskim. Należy do gminy Jeleśnia w powiecie żywieckim. Zgodnie ze starym podziałem administracyjnym z lat 1975-1998 Korbielów należał do województwa bielskiego. Jego lokalizacja jest bardzo atrakcyjna, gdyż znajduje się w Beskidzie Żywieckim. Korbielów leży nad rzeką Glinną, w kierunku południowego wschodu od Żywca, od którego oddalony jest o 19 kilometrów. Często określany jest jako kameralna miejscowość turystyczna, która znajduje się na krańcu południa Polski. Ulokowany jest na zboczach góry Pilsko, która wynosi 1557 m n. p.m i znajduje się w Beskidzie Wysokim inaczej Żywieckim. Sąsiadem Korbielowa jest Orawa znajdująca się na Słowacji, która znajduje się u podnóża Babiej Góry (1725 m n. p.m.).

Sanktuarium, które zostało poświęcone Matce Bożej Pani Korbielowskiej, znajduje się właśnie tutaj. Funkcjonuje w nim zakon dominikanów przy parafii pw. NMP Królowej Aniołów. W tej wsi w latach 1945-1991 stacjonowała strażnica Wojsk Ochrony Pogranicza, która w 1991 roku została przejęta przez Straż Graniczną. Na korbielowskiej Przełęczy Glinne w latach 1997-2007 działało drogowe przejście graniczne na Słowację Korbielów – Oravská Polhora, które dotyczyło zarówno ruchu pieszych, jak i samochodów. Zostało ono zlikwidowane po wejściu Polski do Układu Schengen.

Najważniejszym zabytkiem Korbielowa jest osada wołoska, która została założona w XV wieku. Warto zwiedzić również kaplicę drewnianą z 2 połowy XIX wieku oraz dom drewniany z około połowy XIX wieku. Korbielów słynie z jednego z większych ośrodków narciarskich w Polsce, który znajduje się na zboczach Pilska. Wybudowano go w latach osiemdziesiątych XX wieku, zaś nosi nazwę Ośrodek Narciarski Pilsko. Niedaleko ośrodka znajduje się ośrodek Kolej Baba z wyciągiem krzesełkowym. Na Pilsku znajduje się również kompleks wyciągów orczykowych, które prowadzą na sam szczyt góry. Ośrodek ten jest położony najwyżej ze wszystkich ośrodków narciarskich w Polsce poza Kasprowym Wierchem. Kolejne wyciągi krzesełkowe oddano do użytku w latach 2007 i 2013, zaś następny jest obecnie w budowie. Atrakcje sportowe i turystyczne dopełnia niezwykła baza noclegowa Korbielowa. Apartamenty i kwatery znajdują się w całej miejscowości, dlatego turyści mogą wybierać spośród wielu propozycji miejscowych organizatorów wypoczynku zarówno letniego, jak i zimowego.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>